admin/ 31 marca, 2025/ Uncategorized

Mimoriadne núdzové opatrenia Č. z. MNO-2550/2025, Č. s. 6534/2025-220  nariadené hlavným veterinárnym lekárom Slovenskej republiky dňa 21.03.2025, a k týmto opatreniam aj vydaný dodatok č.1 zo dňa 24.03.2025, dodatok č. 2 zo dňa 26.03.2025 a  v súvislosti s potvrdením nového ohniska nákazy SLAK v Maďarsku, aj vydaný dodatok č. 3 s platnosťou a účinnosťou od 26.03.2025 18:00  do odvolania.

opakované a dôrazné upozornenie na biologickú ochranu chovov vnímavých zvierat pred zavlečením vírusu slintačky a krívačky je nesmierne dôležité, najmä vzhľadom na to, že slintačka a krívačka je extrémne nákazlivá choroba so závažnými dôsledkami. Opatrenia, ako aktívne dezinfekčné brody, rohože a kontrola vstupov a výstupov v chovoch, sú absolútne nevyhnutné na ich ochranu. Informovanie občanov o odporúčaní obmedziť pohyb v okolí hospodárstiev s vnímavými zvieratami je taktiež preventívnym opatrením na minimalizáciu rizika zavlečenia infekčného ochorenia, ako je slintačka a krívačka. Tieto preventívne kroky môžu zásadne prispieť k udržaniu zdravia hospodárskych zvierat v aktuálnej nepriaznivej epizootologickej situácii. Je tiež zásadné zvýšiť povedomie medzi chovateľmi a občanmi o rizikách prenosu a šírenia nákazy.

SLAK Postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a ostatnú raticovú voľne žijúcu zver. Výskyt choroby u človeka je veľmi vzácny. Plne virulentný vírus, schopný infikovať ďalšie vnímavé jedince, je vylučovaný najmä slinami, lymfou a tkanivom odpadávajúcich stien z prasknutých pľuzgierov z jazyka, nozdier, pysku, z nôh a vemena, mliekom, močom, výkalmi, semenom, vydychovaným vzduchom. Z nákazového hľadiska je mimoriadne nebezpečné, že vylučovanie vírusu sa začína už počas inkubačnej dobychoroby, kedy nie sú ešte pozorované žiadne klinické príznaky.Okrem priameho prenosu vírusu kontaktom chorého zvieraťa so zdravým sa SLAK šíri najmä nepriamym prenosom, pomocou živých a neživých vektorov. Ako neživé vektory sa môžu uplatniť krmivo, podstielka, hnoj, močovka, dopravné prostriedky, prach, vzduch.

Mimoriadne riziko predstavujú: Mäso a produkty z chorých alebo nakazených zvierat (mlieko, krv, kosti, vnútorné orgány, koža, paznechty, rohy, výrobky, odpad). Živé pasívne vektory: všetky druhy zvierat, obzvlášť tie, ktoré sa pohybujú v blízkosti chovných priestorov – domáce, voľne žijúce zvieratá vrátane hlodavcov, vtákov, hmyzu. Význam pre pasívny prenos nákazy má človek.

Dezinfekčné prípravky/ účinné látky a koncentrácia účinné na SLAK podľa WOAH

  • hydroxidom sodným – NaOH (2%) Pozor žieravina. Pri príprave používajte ochranný gumený odev, rukavice a ochranné okuliare. UPOZORNENIE: Do vody vždy pridávajte lúh. Vodu nikdy nelejte do lúhu.
  • uhličitan sodným (4%) (Na2CO3), tiež sóda na pranie,
  • kyselina citrónová (0,2%),
  • kyselina octová (2%),
  • chlórnan sodný (3%) – napr. SAVO
  • peroxymonosíran draselný/chlorid sodný (1 %) napr. Virkon S – ekologické chovy, Dexon Super (za mrazov s prídavkom 20% etylénglykolu, propylénglykolu, etylalkoholu)
  • oxid chloričitý.
  • Ďalšie komerčné schválené prípravky, ktorých účinnosť na SLAK bola preverená a sú odporúčané aj EU FMD nájdete na linku: Defra-approved disinfectants | Disinfectants approved for statutory notifiable animal disease control in GB

Prípadne aj prípravky s časovo klesajúcim účinkom

  • 10% Hydroxid vápenatý – hasené vápno Ca(OH)2 s prímesou 2% hydroxidu sódneho alebo Chloramínu v pomere 1:2   (v mrazoch s prídavkom soli) –
  • 5% Chlórnan vápenatý – chlórové vápno Ca(ClO)2.
  • Následné neškodné odstránenie produktu je potrebné vykonať v súlade s Kartou bezpečnostných údajov.

Mimoriadne opatrenie

Dodatok č.1

Dodatok č.2

Dodatok č.3

Share this Post